AcasăStirea zileiAdversara Simonei Halep la Wimbledon este acuzata ca triseaza

Adversara Simonei Halep la Wimbledon este acuzata ca triseaza

in:

Stiri pe acelasi subiect

Fosta jucătoare de tenis Kim Clijsters a acuzat-o pe adversara Simonei Halep din optimile de la Wimbledon că a trișat constant în meciul cu Heather Watson după ce a discutat cu antrenorul în timpul meciului, deși regulamentul interzice acest lucru.

Halep (25 ani, a doua favorită) s-a impus după o oră şi 38 de minute, într-un meci echilibrat cu Peng (31 ani, 37 WTA), salvând chiar o minge de set. Românca și-a asigurat un cec de 147.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe bielorusa Victoria Azarenka, victorioasă cu 3-6, 6-1, 6-4 în faţa britanicei Heather Watson. Viitoarea adversară a româncei a fost acuzată de Kim Clijsters că a trișat în timpul meciului cu Heather Watson. Azarenka a negat însă vehement acuzațiile care i-au fost aduse, conform digisport.ro.

”Kim Clijsters a făcut niște supoziții și lumea crede acum că am făcut cine știe ce infracțiune, dar nu este adevărat, trebuie să fim serioași și să nu credem asta. Eu și când am voie și îmi permite regulamentul nu apelez la antrenor, sunt puține cazuri în care recurg la ajutorul lui. Sincer, nu înteleg de ce Kim Clijsters și oamenii vorbesc acum despre așa ceva. Eu fac parte din categoria jucătoarelor de tenis care se concentrează la meci și nu stă să se uite în tribune după antrenor. Sunt convinsă că se fac supoziții cae nu își au rostul. Sunt altele care stau doar cu ochii după antrenorul lor în timpul meciurilor și nimeni nu zice nimic despre ele”, s-a apărat Azarenka.

Potrivit regulamentului, ea putea primi o amendă și riscă să fie depunctată. Jucătoarea din Belarus (27 ani, 683 WTA), care e la şapte luni de la naşterea primului său copil, conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Simona, pe care a învins-o de două ori în 2012, la Doha, în optimi, cu 6-3, 6-1, şi la Linz, în optimi, cu 6-1, 6-1. Halep a câştigat singurul duel în 2015, în sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.

Bielorusa are două trofee de Grand Slam în palmares, ambele la Australian Open. Partida Simonei Halep cu Victoria Azarenka va avea loc luni, la o ora ce nu a fost încă stabilită de organizatori.