AcasăStirea zileiBarcelona a zdrobit-o pe AC Milan

Barcelona a zdrobit-o pe AC Milan

in:

Stiri pe acelasi subiect

messi-elshaawary_2507464bCel mai bun jucator din lume a stralucit aseara, pe Camp Nou, in victoria cu 4-0 in fata italienilor.

FC Barcelona, echipa de club considerata de multi drept fiind cea mai buna din istoria fotbalului, a reusit aseara o performanta unica in Liga Campionilor: s-a calificat cu toate ca pierduse primul meci cu 2-0.

Catalanii au eliminat-o cu stil pe AC Milan, in optimile de finala ale competitiei europene de elita, castigand cu 4-0 duelul de pe teren propriu. Lionel Messi a marcat o ”dubla” in prima repriza, iar Barcelona este din nou in sferturile de finala, de unde nu a mai lipsit din sezonul 2007-08.

Vedeta argentiniana a marcat in minutele 5 si 40, iar David Villa si Jordi Alba au punctat in partea secunda a meciului, provocandu-le italienilor a doua umilinta majora din istorie in Spania, dupa cea traita cu Deportivo La Coruna, tot in Liga Campionilor. Atunci, AC Milan a ratat calificarea desi avea un avans de trei goluri dupa meciul-tur, cedand in Peninsula Iberica tot cu 4-0.

”Messi a oferit o lectie de fotbal tuturor celor care s-au indoit de el”, a spus antrenorul secund al catalanilor, Jordi Roura. ”Este un jucator extraordinar, inconjurat de colegi grozavi. Este capabil de orice”, a mai spus omul care ii tine locul pe banca tehnica lui Tito Vilanova.

Intr-un meci dominat clar de FC Barcelona, AC Milan a avut sansa golului crucial marcat in deplasare in minutul 38, insa M’baye Niang a lovit bara, dupa o greseala a defensivei gazdelor. Catalanii nu le-au mai oferit o alta ocazie italienilor pana la finalul meciului.

Cu cele doua reusite de azi, Lionel Messi a ajuns la cota 53 de goluri in acest sezon. Atacantul in varsta de 25 de ani tinteste cel de-al patrulea succes in Liga Campionilor in actuala stagiune.