AcasăStirea zileiFC Barcelona, ingenunchiata la Milano

FC Barcelona, ingenunchiata la Milano

in:

Stiri pe acelasi subiect

Formatia iberica FC Barcelona a facut aseara unul dintre cele mai slabe meciuri din ultimii ani, aseara, pe terenul formatiei AC Milan.

ac-milan-fc-barcelonaCatalanii au pierdut cu scorul de 2-0 pe „San Siro”, in fata gruparii AC Milan. Cu toate ca FC Barcelona a aliniat cea mai buna echipa si a avut o posesie mult mai buna a balonului (65%), gruparea italiana a facut un meci perfect si are sanse mari sa elimine liderul din Spania din Liga Campionilor, in faza „optimilor de finala”.

Elevii lui Massimiliano Allegri, organizati excelent in defensiva, au respins cu succes toate atacurile Barcelonei si s-au concentrat pe contraatacuri. Kevin Prince Boateng a deschis scorul pentru milanezi, dupa o faza controversata, oaspetii acuzand un hent al lui Zapata.

Spaniolii s-au aruncat in atac, insa AC Milan nu a intrat in panica. Mai mult, cand mai erau de jucat zece minute, italienii au mai lovit o data, de aceasta data prin Muntari, dupa o pasa excelenta a lui El Shaarawy.

In celalalt meci al serii din Liga Campionilor, turcii de la Galatasaray Istanbul au remizat, scor 1-1, pe teren propriu, cu nemtii de la Schalke 04. Turcii au inceput excelent, iar Burak Ilmaz a deschis scorul in minutul 12, dupa o actiune spectaculoasa, la care a participat si ivorianul Didier Drogba, adus cu surle si trambite in aceasta iarna din China.

Germanii au avut noroc la sutul lui Hamit Altintop, care a lovit bara transversala in debutul meciului, iar in finalul primei reprize au reusit sa egaleze, dupa un contraatac-fulger finalizat de Jones.