AcasăStirea zileiPerformanta ISTORICA pentru sportul romanesc! CSM Bucuresti este CAMPIOANA CONTINENTALA!

TAS a anuntat noua campioana a Romaniei la fotbal!

Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a transat...

LPF a facut praf campionatul! Steaua va fi campioana in sezonul 2016-2017!

LPF, pe site-ul oficial, susține că Viitorul ar lua...

CSM Bucureşti a câştigat Cupa Challenge la volei feminin, duminică, după ce a învins în deplasare formaţia turcă Trabzon Idman Ocagi cu scorul de 3-1, în manşa a doua a finalei. CSM, care s-a impus cu 3-1 în tur, avea nevoie de două seturi pentru a fi sigure de cucerirea trofeului şi au reuşit acest lucru. CSM Bucureşti a adus primul trofeu în voleiul feminin românesc, la nivel de club.

CSMB a început în forţă, a condus cu 7-2, dar apoi a urmat o perioadă în care nu a mai reuşit nimic, gazdele marcând zece puncte consecutive, pentru 12-7. Echipa antrenată de italianul Francois Salvagni a revenit în joc, a recuperat punct cu punct şi a egalat la 16-16. CSM a condus apoi de trei ori, dar Trabzon a întors scorul, 21-19. CSM a egalat şi cele două echipe nu au reuşit să se desprindă până la 23-23, când Faleş şi Majstorovic au adus două puncte extrem de importante, sinonime cu victoria în primul set: 23-25.

În setul al doilea echilibrul a durat doar până la 3-3, apoi au urmat trei puncte consecutive ale echipei noastre (3-6). Trabzon a fost doar de două ori la diferenţă de două puncte, 4-6 şi 5-7, iar apoi ”tigroaicele” au luat jocul pe cont propriu şi, după o evoluţie excelentă, atât în atac, cât şi în apărare, şi-a mărit constant avantajul, câştigând clar, cu 25-23, şi asigurându-şi trofeul, anunta Agerpres.

Setul al treilea a marcat o relaxare a jucătoarelor noastre, după victoria obţinută, astfel că Trabzon s-a desprins pe final actului şi s-a impus cu 25-20.

Toti iubitorii fotbalului sunt IN DOLIU ASTAZI! A murit cel care A SCRIS istoria acestui sport!

În ciuda unui start greoi, în care au fost conduse cu 4-0, jucătoarele de la CSMB au preluat conducerea în setul patru, cu 9-5, după cinci puncte consecutive. Trabzon a reuşit de câteva ori să se apropie la două puncte, dar CSMB a condus ostilităţile şi s-a impus cu 25-20, fără să forţeze, câştigând meciul cu 3-1, după o oră şi 43 de minute de joc.

Jasna Majstorovic a fost cea mai bună jucătoare a noastră, cu 19 puncte. De la CSMB s-au mai remarcat Roxana Bacşiş, cu 14 puncte, şi finlandeza Laura Pihlajamaki, 13 puncte. De la gazde s-au evidenţiat Jelena Blagojevic, cu 15 puncte, şi Kremena Kamenova (ex-CSM), cu 11 puncte.

La CSMB au mai jucat Giulia Pincerato (6 puncte), Maria Karakaşeva (9 puncte), Jole Ruzzini (libero), Georgiana Faleş (10), Diana Cărbuneanu. Din lot au mai făcut parte Tamara Susic, Diana Tătaru, Mihaela Ozun (libero), Adina Roşca.

De menţionat că Trabzon Idman Ocagi a eliminat-o în optimile de finală ale competiţiei pe vicecampioana României, CSM Târgovişte, cu 3-1 (la Trabzon) şi 3-0 (la Târgovişte).

CSMB a avut următorul traseu în această ediţie a competiţiei: 3-1 (acasă) şi 3-0 (deplasare) cu ZOK Bimal-Jedinstvo Brcko (Bosnia) în turul al doilea, 3-2 (acasă) şi 3-0 (deplasare) cu Kralovo Pole Brno (Cehia) în şaisprezecimi, 0-3 (deplasare) şi 3-1 şi set de aur (acasă) cu Olympiakos Pireu (Grecia) în optimi, 3-0 (deplasare) şi 3-0 (acasă) şi 3-1 (deplasare) cu Trabzon Idman Ocagi (Turcia) în finală. De remarcat faptul că echipa a pierdut un singur meci, la Pireu.

Echipa va sosi luni, la ora 08,30, pe Aeroportul Internaţional ”Henri Coandă” din Otopeni.