AcasăStirea zileiSteaua - Dinamo 3-0, in derby-ul etapei a XIII-a a Ligii I

Steaua – Dinamo 3-0, in derby-ul etapei a XIII-a a Ligii I

in:

Stiri pe acelasi subiect

Hop si Ciolacu sa se pozeze cu nationala dupa calificare

Romania este deja calificata la turneul final din Germania,...

Dezamăgire natională! România are șanse scăzute să se mai califice la Campionatul European

Belraus-România a fost o partidă dezamăgitoare, mai ales pentru...

Premiera in fotbal: Arbitrul a aratat cartonasul ALB intr-un meci oficial!

Primul cartonaș alb din fotbal a fost arătat în...

FC Steaua Bucuresti a invins,pe Arena Nationala, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Dinamo, in derby-ul etapei a XIII-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Lukasz Szukala, Paul Papp si Claudiu Keseru.

Steaua-Dinamo

• 1-0 – minutul 45+3: Centrare Sanmartean de pe partea stanga, iar Szukala a reluat cu o lovitura de cap din 4 metri. Szukala i-a dedicat golul coechipierului sau Raul Rusescu.
  • 2-0 – minutul 78: Ad. Popa a scapat pe contraatac, a fost blocat de Nedelcearu, mingea a ajuns la Papp care a reluat de la 14 metri lateral dreapta
  • 3-0 – minutul 80: Chipciu a centrat de pe stanga, iar Keseru a marcat de la 11 metri

ECHIPELE:

• FC Steaua Bucuresti: Arlauskis – Papp, Varela, Szukala, L. Filip – Prepelita, Sanmartean (Breeveld ’77) – Ad. Popa (Stanciu ’88), Chipciu, Cr. Tanase – Keseru (Bourceanu ’83). Antrenor: Constantin Galca
  • FC Dinamo Bucuresti: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordos, Grecu – Barboianu, Boubacar (Gavrila ’75) – V. Lazar (Petre ’89), C. Matei (Rotariu ’63), M. Alexe – Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonase galbene: Sanmartean ’65, Bourceanu ’90+1 / Lazar ’44, Nedelcearu ’45+2

Claudiu Keseru a inceput partida cu o casca de protectie pe cap, ca urmare a accidentarii suferite la meciul cu ASA Targu Mures. El a renuntat la casca dupa aproximativ 30 de minute.

Partida a fost intrerupta in primul minut aproximativ 20 de secunde, din cauza tortelor, petardelor si fumigenelor care erau aruncate pe teren.

In minutul 55, o petarda aruncata din tribune a explodat chiar langa Stefan Barboianu, care se pregatea sa execute o lovitura de la colt.

Meciul a fost intrerupt cateva momente in minutul 83, dupa ce portarul stelist Arlauskis a fost lovit de o petarda aruncata din tribune. Centralul Cristian Balaj a fluierat finalul jocului cu un minut inaintea expirarii timpului suplimentar aratat de arbitru de rezerva, Arlauskis fiind din nou tinta unei petarde aruncate din tribuna.

La Dinamo a debutat Patrick Petre, in varsta de 17 ani, fiul fostului jucator Florentin Petre.

La meci au asistat 38.154 de spectatori.

Sursa: Mediafax