AcasăStirea zileiSurprize, surprize la Cupa Africii

Surprize, surprize la Cupa Africii

in:

Stiri pe acelasi subiect

Burkina Faso NigeriaSuprinzatoarea selectionata a statului Burkina Faso va intalni Nigeria in finala Cupei Africii pe Natiuni.

Burkina Faso a trecut aseara, cu scorul de 3-2 dupa executatarea loviturilor de departajare, de favorita Ghana. Calificarea in finala este o realizare uriasa pentru burkinabezi, care au ajuns in Africa de Sud (n.r. – gazda competitiei) cu un obiectiv umil: sa rupa seria de 17 meciuri fara victorie pe care o aveau la turneele finale.

Jucatorii din Burkina Faso mai trebuie sa invinga doar Nigeria, care a trecut, tot ieri, in semifinale, de Mali, scor 4-1, pentru a deveni in premiera campioana a Africii.

Cele doua echipe s-au intalnit si in faza grupelor. Meciul s-a incheiat nedecis, scor 1-1, dupa ce nigerianul Emenike a marcat in prima repriza, iar Alain Traore a egalat pentru burkinabezi in al patrulea minut din prelungiri.

Burkina Faso a mai invins cu 4-0 Etiopia si a remizat fara goluri cu Zambia la acest turneu final.

Singura problema pe care o au „Armasarii” (n.r. – porecla nationalei din Burkina Faso) este suspendarea mijlocasului Jonathan Pitroipa, care a facut un turneu final excelent, insa va lipsi din finala din cauza unui cartonas rosu pe care l-a primit in meciul cu Ghana.

De cealalta parte, Nigeria este la cea de-a saptea partida cu trofeul pe masa. Duminica, pe stadionul Soccer City din Johannesburg, „Super-Vulturii” tintesc primul succes in Cupa Africii dupa o pauza de 19 ani. Burkina Faso avea in palmares doar o semifinala. Ultimul act al competitiei se va disputa duminica.