facebook
Sport

Simona Halep si-a spulberat adversara la Doha! E la un meci sa revina pe locul 1 mondial!

Simona Halep, locul 2 WTA, a câștigat meciul din turul II al turneului de la Doha, Qatar, contra rusoaicei Ekaterina Makarova, locul 36, scor 6-3, 6-0. Simona va juca joi în runda următoare cu Anastasija Sevastova, locul 13 WTA, care a trecut de Naomi Osaka.

În primul meci în echipamentul Nike și după ce nu a jucat la Fed Cup, Simona Halep a început excelent. Simona a servit foarte bine, s-a deplasat excelent și a lovit mereu decisiv.

Halep a forțat mereu și a obținut două break-uri în primul set, conducând cu 5-1. Makarova a câștigat două game-uri la rând, dar Simona a câștigat setul la 3, după 40 de minute, reușind să fructifice a treia minge de set.

Simona a început bine setul doi, cu un break la 0, iar în game-ul următor a salvat patru mingi de break, reușind să își mărească avantajul. Halep a continuat seria excelentă și nu a pierdut niciun game, impunându-se la 0.

Acesta a fost primul meci pentru Simona după finala de la Australian Open, pierdută contra Carolinei Wozniacki.