5.9 C
București
marți, martie 19, 2024
AcasăACTUALITATESportAlba Iulia, capitala șahului la început de decembrie. Cel mai bun jucător...

Alba Iulia, capitala șahului la început de decembrie. Cel mai bun jucător român de șah al momentului, Bogdan Deac a câștigat turneul Grand Prix și un premiu de 5.000 de euro

in:

Stiri pe acelasi subiect

Studentii ieseni au dat lovitura in SUA cu o inima artificiala pentru copii

O echipa de tineri studenti la Universitatea de Medicina...

Roboti umanoizi care „vor transforma lumea” in urmatorii doi ani

Rapiditatea cu care evolueaza lumea este uimitoare, iar de...

Toti porcii sunt pe tiktok si facebook! Se vand intre 16 si 21 de lei in viu

Pentru cei care asteapta cu nerabdare sarbatorile de iarna...

Bogdan Deac, cel mai bun șahist român al momentului a confirmat și la turneul de șah Grand Prix 2022 pe care l-a câștigat în fața lui Constantin Lupulescu. După o finală încrâncenată desfășurată ieri, 6 decembrie, între cel mai bine clasați șahiști ai României în clasamentul FIDE (locul 39, respectiv 151), Deac a câștigat partida cu piesele albe și a remizat în cea cu negrele în fața lui Constantin Lupulescu, adjudecându-și trofeul și premiul de 25.000 de lei (5.000 de euro). Pe locurile următoare s-au situat David Gavrilescu și Mihnea Costachi, confruntarea dintre cei doi fiind decisă la “armageddon”.

Grupa B a fost cea mai puternică din cele patru grupe ale finalei. Bogdan Deac, numărul 39 mondial cu un rating de 2700, a avut ca adversari alţi doi mari maeştri internaţionali cu o mare experienţă – Mircea Pârligras şi Gergely Szabo, alături de juniorul arădean Filip Magold (14 ani).

Marele maestru internaţional Lupulescu, campion naţional en titre la blitz şi nr.3 în lista rating a României după Richard Rapport şi Bogdan Deac, a fost favoritul grupei D unde s-a confruntat cu maeştrii internaţionali Alexandru David, Ioan Cosma şi Mihnea Costachi.

În clasamentul final, cei doi au fost urmați în ordine de David Gavrilescu, Mihnea Costachi, Andrei Istrățescu, Mircea Pârligras, Irina Bulmaga, George Stoleriu, Szabo Gergely, Filip Magold, Lucian Filip, Marius Manolache, Alexandru David, Ioan Cosma, Alessia Ciolacu și Andrei Filip.

Desfăşurat în premieră în acest an, fiind cel mai puternic turneu de șah organizat vreodată în Alba Iulia, circuitul Grand Prix 2022 a cuprins în faza preliminară 5 etape desfăşurate la Bucureşti, Târgu Mureş, Miercurea Ciuc, Geoagiu Băi şi Brăila.

Fondul total de premiere al circuitului a depășit 100.000 euro, din care în finală s-au premii de peste 25.000 euro.

Seria de evenimente şahiste organizate în judeţul Alba s-a încheiat cu Gala Şahului Românesc, eveniment în cadrul căruia au fost premiaţi cei mai buni şahişti români ai anului 2022.

Organizarea a aparținut Federației Române de Șah și CJ Alba, cu susținerea Ministerului Educației, Ministerului Sportului și a partenerilor  FR Șah – Fundația Superbet și One United Properties.