19.1 C
București
joi, martie 28, 2024
AcasăACTUALITATESportCa in vremurile bune: Doua medalii de aur la gimnastica pentru Romania

Ca in vremurile bune: Doua medalii de aur la gimnastica pentru Romania

in:

Stiri pe acelasi subiect

Romania e deja calificata la Euro2024. Nu mai sunt bilete la meciul cu Elvetia!

Romania e deja calificata la Campionatul European din Germania,...

Rezumat Video: Kosovo invinge Israel. Romania are din nou sansa sa mearga la Euro!

Echipa nationala a Israelului a pierdut cu 0-1 duminica,...

Studentii ieseni au dat lovitura in SUA cu o inima artificiala pentru copii

O echipa de tineri studenti la Universitatea de Medicina...

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea a cucerit două medalii de aur, la bârnă şi sol, sâmbătă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha, primul său concurs ca senioară, relatează Agerpres.

La 15 ani, campioana europeană de junioare la sărituri s-a impus în finala de la sol cu 13,600 puncte, fiind urmată de japoneza Chiaki Hatakeda, 12,900, şi de australianca Breanna Scott, 12,800, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

În finala de la bârnă, Sabrina, antrenată de mama sa, Camelia Voinea, şi de Cristian Moldovan, a fost notată cu 13,766, argintul revenind ucrainencei Ana Laşcevska, 13,333, în timp ce bronzul a revenit germancei Emma Leonie Malewski, cu 13,233.

Andrei Muntean s-a clasat pe locul al patrulea la paralele, cu 14,633, fiind la o zecime de medalie. Aur a fost câştigat de ucraineanul Ilia Kovtun (14,966), argintul a fost obţinut de filipinezul Carlos Edriel Yulo (14,933), iar bronz a fost adjudecat de turcul Ferhat Arican (14,733).

Vineri, în prima sa finală, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri.

Gimnaştii români, care au început sezonul competiţional cu întrecerea din Qatar, au fost însoţiţi de antrenorii Camelia Voinea, Marius Berbecar şi Gerard Speerstra.

La cea de-a 15 ediţie a Cupei Mondiale de la Doha au participat 154 de gimnaşti.