AcasăACTUALITATESportCastigatorul maratonului de la Viena a fost descalificat pentru ca s-a incaltat...

Castigatorul maratonului de la Viena a fost descalificat pentru ca s-a incaltat gresit

Studentii ieseni au dat lovitura in SUA cu o inima artificiala pentru copii

O echipa de tineri studenti la Universitatea de Medicina...

Roboti umanoizi care „vor transforma lumea” in urmatorii doi ani

Rapiditatea cu care evolueaza lumea este uimitoare, iar de...

Atletul etiopian Derara Hurisa a câştigat duminică maratonul de la Viena, însă a fost ulterior descalificat după ce organizatorii au stabilit că a alergat cu încălţăminte neregulamentară în timpul cursei, relatează Agerpres, conform EFE.

Derara Hurisa a trecut primul linia de sosire, fiind cronometrat pe distanţa de 42,195 km în 2h 09 min 22 sec. El a fost urmat la trei secunde de de kenyanul Leonard Langat.

După ce l-au declarat iniţial învingător pe etiopian, organizatorii au dat publicităţii un comunicat în care au precizat: „Câştigătorul iniţial al maratonului oraşului Viena a trebuit să fie descalificat, pentru că a alergat cu pantofi care nu respectă regulile (…) Talpa pantofilor de alergare nu trebuie să fie mai groasă de patru centimetri, însă Hurisa a folosit cu un model care are o grosime a tălpii de cinci centimetri”.

În aceste condiţii, kenyanul Leonard Langat a fost declarat învingător, cu timpul de 2 h 02 min 25 sec, urmat de etiopianul Betesfa Gethun (2 h 09 min 42 sec) şi de kenyanul Edwin Kosgei (2h 10 min 10 sec).

World Athletic a modificat anul trecut normele referitoare la încălţămintea de competiţie, interzicând pantofii de alergare cu talpa mai groasă de 40 de milimetri, pentru a proteja „integritatea sportului”.

La ediţia din acest an a maratonului de la Viena (anulat anul trecut din cauza pandemiei) au participat aproximativ 26.000 de alergători.