AcasăStirea zilei”Ienicerii” de la Galatasaray au invins Germania

”Ienicerii” de la Galatasaray au invins Germania

in:

Stiri pe acelasi subiect

_66355597_gala1Turcii de la Galatasaray porneau cu a doua sansa in duelul de aseara, de la Gelsenkirchen, cu Schalke 04, dupa ce gruparea germana obtinuse o remiza, scor 1-1, la Istanbul.

Nemtii au inceput perfect meciul, iar Roman Neustadter a deschis scorul, marcand primul sau gol din cariera in Liga Campionilor. Cu toate acestea, victoria avea sa le revina turcilor, cu scorul de 3-2, dupa un meci care i-a tinut cu sufletul la gura pana in ultimul minut pe cei aproape 60.000 de fani din tribune.

Turcii au intors handicapul de un gol pana la pauza, prin golurile marcate de Hamit Altintop, fost jucator la Schalke, si Burak Yilmaz, vedeta din ofensiva gruparii de la Bosfor. Nemtii au revenit in cursa pentru calificare dupa o ora de joc, prin Michel Bastos, insa nu au reusit sa ii dea gruparii Galatasaray lovitura de gratie.

Cand Schalke isi arunca in atac si ultimele resurse, Cimbom a marcat pe contraatac, in al patrulea minut al prelungirilor, prin Umut Bulut, iar Galatasaray – care a evoluat in faza grupelor impotriva romanilor de la CFR Cluj – se califica din nou in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa o pauza de 12 ani.

Turcii vor fi prezenti la tragerea la sorti de vineri, unde au mai ajuns si Real Madrid, Juventus, Borussia Dortmund, Paris Saint-Germain si FC Barcelona.