Romania e deja calificata la Euro2024. Nu mai sunt bilete la meciul cu Elvetia!

Romania e deja calificata la Campionatul European din Germania,...

Rezumat Video: Kosovo invinge Israel. Romania are din nou sansa sa mearga la Euro!

Echipa nationala a Israelului a pierdut cu 0-1 duminica,...

Dezamăgire natională! România are șanse scăzute să se mai califice la Campionatul European

Belraus-România a fost o partidă dezamăgitoare, mai ales pentru...

565220-olanda-romania-1Echipa nationala a Romaniei nu s-a dovedit a fi un adversar puternic pentru Olanda si a pierdut, dupa o prestatie foarte slaba, cu scorul de 4-0, la Amsterdam, in preliminariile pentru Cupa Mondiala din Brazilia, care va avea loc anul viitor.

Formatia lui Victor Piturca si-a creat putine sanse in debutul meciului, singura oportunitate serioasa fiind irosita de Bogdan Stancu, care s-a impiedicat in fata portarului olandez. „Portocala mecanica” a deschis scorul prin Van der Vaart, in minutul 12.

Batavii s-au dezlantuit dupa pauza, cand Robin van Persie a reusit o „dubla”, invingandu-l pe Pantilimon mai intai cu o superba lovitura de cap, iar dupa o ora de joc dintr-o lovitura de pedeapsa acordat de arbitru dupa un fault in careu comis de Gardos.

Scorul final a fost stabilit in ultimul minut de joc de Lens. Tricolorii pierdusera si mansa-tur cu olandezii, scor 1-4, la Bucuresti.

In urma acestui succes, olandezii sunt ca si calificati la Cupa Mondiala, avand maximum de puncte dupa sase meciuri si un avantaj de sapte puncte fata de Ungaria, ocupanta locului secund. Romania este la un punct in urma maghiarilor, pe locul trei.

Intr-un alt meci disputat aseara in grupa Romaniei, Turcia nu a reusit sa treaca pe teren propriu de Ungaria. Burak Yilmaz a deschis scorul, insa Bode a egalat pentru oaspeti, iar „otomanii” au irosit o sansa uriasa de a intra din  nou cu sanse mari in cursa pentru locul doi, care isi trimite ocupanta la baraj.