Acasă Stiri locale Un nou caz Caracal la Valcea! Crima sau sinucidere dupa o viata...

Un nou caz Caracal la Valcea! Crima sau sinucidere dupa o viata de cosmar?

Exact ca in cazul Caracal, dupa care o intreaga tara s-a isterizat, o tanara copila a disparut in judetul Valcea.

Georgiana Denisa Unchiaşu, în vârstă de 15 ani, din localitatea vâlceană Oteşani, a fost dată dispărută în urmă cu o săptămână de către părinţi. Vineri, adolescenta a fost găsită spânzurată într-o pădure din localitate.

Luni, 11 mai, tatăl unei adolescente din Oteşani – Vâlcea a sunat la 112 pentru a sesiza dispariţia fiicei sale – Georgiana Denisa Unchiaşu, la două zile după ce aceasta nu s-a mai întors acasă.   

Căutările au fost demarate imediat de Secţia 7 Poliţie Rurală Măldăreşti cu sprijinul colegilor din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale – Persoane Dispărute al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Vâlcea.   Poliţia Română a cerut ajutorul pentru găsirea fetei, semnalmentele acesteia fiind făcute publice din data de 12 mai, când s-a precizat şi faptul că minora nu este la prima plecare de acasă.  

Timp de cinci zile, poliţiştii au căutat în toată localitatea, au audiat zeci de martori, au scos apa din fântâni cu ajutorul pompierilor, fără rezultat. Până vineri, 15 mai, când o localnică plecată după ierburi medicinale a găsit cadavrul fetei căutate într-o pădure de pe dealurile din Oteşani. Adolescenta a fost găsită spânzurată de un copac.   Poliţia Vâlcea a confirmat că în acest caz s-a deschis un dosar penal pentru moarte suspectă, precizând că cercetările sunt continuate sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Horezu.

Ulterior, acesta din urmă a încercat să-i convingă pe poliţişti că el nu s-ar încurca, la vârsta lui, cu un copil, dar faptele spun cu totul altceva. Cei patru s-au dus pe deal, într-o zonă ferită de ochii lumii, aproape de comuna Tomşani şi au început să consume alcool. Li s-au alăturat încă doi tineri, din care unul era fost amic al Georgianei, iar ce a urmat, este lesne de înţeles. Nu este însă clar de ce Georgiana nu s-a întors apoi acasă: „Probabil de frică, pentru că era bătută des de tatăl ei, mai ales când acesta se afla sub influenţa băuturilor alcoolice”, susţin sursele noastre.

Abia a doua zi, duminică, 10 mai, părinţii l-au sunat pe şeful de post, ca să-i spună doar că iar au probleme cu fata, fără să dea şi alte amănunte. Fiind zi liberă, şeful de post i-a chemat luni dimineaţa, la sediu, să vadă ce probleme au din nou cu fata. Când a văzut că nu vin la Poliţie, i-a sunat şi atunci a aflat că adolescenta nu s-a mai întors acasă, astfel că i-a pus să anunţe dispariţia la 112.

Citeste mai multe pe adevarul.ro

ABONEAZA-TE LA NEWTV! Corect, Independent, Curajos
Articolul precedentVIDEO-Eroina protestelor din Piata Victoriei devine noaptea eroina barbatilor pe site-urile pentru adulti
Articolul următorDonatii importante pentru trei noi spitale din Romania din partea Superbet