AcasăStirea zileiBarcelona a remizat cu PSG

Barcelona a remizat cu PSG

in:

Stiri pe acelasi subiect

Felicitari fetelor noastre! CSM Bucuresti a castigat Liga Campionilor la handbal!

CSM București a câștigat Liga Campionilor în fața lui...

Steaua si-a aflat adversara din turul II al CHAMPIONS LEAGUE!

Steaua o va intalni in turul II al Champions League pe...

Toate rezultatele din etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor!

Toate rezultatele inregistrate in partidele disputate, marti si miercuri,...

130402223038-football-zlatan-psg-barcelona-champions-league-quarterfinals-story-topAtacantul formatiei PSG a marcat un gol in remiza de aseara, scor 2-2, cu fosta sa echipa, FC Barcelona.

Superstarurile de le FC Barcelona au obtinut doar o remiza la Paris, in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor.

Suedezul Zlatan Ibrahimovic (31 de ani), care a evoluat in trecut pentru FC Barcelona, a fost omul meciului de pe „Parc des Princes”, marcand un gol si oferind pasa decisiva la cel de-al doilea, inscris in ultima secunda a partidei de catre Blaise Matuidi.

FC Barcelona a deschis scorul in Franta prin vedeta absoluta a fotbalului modern, argentinanul Lionel Messi, sud-americanul impingand in poarta o centrare a lui Daniel Alves. Cu toate acestea, Messi s-a accidentat la finalul primei reprize si a fost schimbat la pauza.

Fara cel mai bun marcator al fotbalului european, Barcelona a suferit cu PSG, care l-a aruncat in teren si pe David Beckham, englezul de 37 de ani bifand primul meci in Liga Campionilor dupa trei ani de pauza.

Ultimele 10 minute ale meciului au fost electrizante. Mai intai, Ibrahimovic a egalat din fata portii, plecand dintr-o pozitie de ofsaid, insa Barcelona a raspuns cand mai era un singur minut din timpul regulamentar, cand Xavi a inscris din penalty. Catalanii au fost privati de o victorie importanta in cel de-al patrulea minut al prelungirilor, cand Ibrahimovic i-a pasat lui Matuidi, iar sutul acestuia, deviat de un fundas, l-a pacalit pe portarul oaspetilor.

„Cred ca am meritat acest rezultat de egalitate. FC Barcelona e o echipa uluitoare, care nu ne-a dat prea multe sanse in prima repriza, insa apoi noi am controlat jocul. Nu vad de ce nu am scoate un rezultat bun si in Spania”, a spus David Beckham, dupa meci, precizand: „Speram cu totii ca Messi este bine si ca va juca in retur. Ii dorim sanatate”.

PSG ramane neivinsa de sase ani in cupele europene, in timp ce FC Barcelona ramane cu doar trei victorii in ultimele 15 partide disputate in deplasare in Liga Campionilor. Gruparea franceza, care a fost revitalizata de banii investiti de catre patronii din Qatar, a evoluat cu stadionul plin dupa cativa ani in care fanii au ocolit arena „Parc des Princes”.

Mansa-retur se va disputa miercurea viitoare.