AcasăStirea zileiBayern, inca un pas spre finala

Bayern, inca un pas spre finala

in:

Stiri pe acelasi subiect

Felicitari fetelor noastre! CSM Bucuresti a castigat Liga Campionilor la handbal!

CSM București a câștigat Liga Campionilor în fața lui...

Steaua si-a aflat adversara din turul II al CHAMPIONS LEAGUE!

Steaua o va intalni in turul II al Champions League pe...

Toate rezultatele din etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor!

Toate rezultatele inregistrate in partidele disputate, marti si miercuri,...

Bayern Munchen s-a impus cu scorul de 2-0 in fata formatiei italiene Juventus Torino, aseara, in Germania, in mansa-tur din sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

photoBavarezii au facut un meci excelent, continuand seria foarte buna de rezultate, care culminase la finalul saptamanii trecute, cu victoria uluitoare din Bundesliga: 9-2 cu SV Hamburg. Bayern a pierdut finala competitiei europene de elita anul trecut, pe teren propriu, in fata englezilor de la Chelsea, insa isi poate lua revansa in acest an, cand ultimul act se disputa la Londra, pe Wembley.

Meciul a inceput de la scorul de 1-0 pentru nemti, care au marcat dupa doar 26 de secunde de la primul fluier. David Alaba a deschis scorul cu un sut de la mare distanta, pacailndu-l pe Gianluigi Buffon. Juventus nu a gasit drumul spre poarta lui Bayern, care si-a dublat avantajul dupa pauza, prin Thomas Muller.

Mijlocasul ofensiv a punctat din fata portii, dupa ce Buffon a gresit din nou, scapand o minge in fata. Liderul din Serie A va avea o misiune dificila in partida-retur, de miercurea viitoare, cand va incerca sa isi mentina palmaresul perfect in sferturile de finala in fata gruparilor germane. „Batrana Doamna” s-a calificat de fiecare data in semifinale in precedentele cinci dueluri.

„Stim ca avem o sansa in retur si speram sa intoarcem scorul. Bayern a jucat mai bine decat noi pe durata tuturor celor 90 de minute. Nu am putut sa ne facem jocul, insa speram sa ne luam revansa la Torino”, a spus liderul italienilor, Andrea Pirlo.

Pana la mansa-retur din Liga Campionilor, Bayern va sarbatori, cel mai probabil, cucerirea unui nou titlu de campioana a Germaniei, o remiza in partida din weekend cu Eintracht Frankfurt urmand sa trimita trofeul in Bavaria, cu sase etape inaintea finalului de sezon.