AcasăACTUALITATESportJigniri din partea AUR la adresa Simonei Halep! CTP: „Din molozul mintisoarei...

Jigniri din partea AUR la adresa Simonei Halep! CTP: „Din molozul mintisoarei lor, o injura ca nu e patrioata”

in:

Stiri pe acelasi subiect

Senatorul Adrian Costea a plecat de la AUR în Alternativa Dreaptă

Ascensiunea Partidului Alternativa Dreaptă dar și fracționarea curentului conservator...

Vladimir Putin ar putea ataca Europa in 2024 sau 2025

O sursa de incredere de la una dintre agentiile...

Studentii ieseni au dat lovitura in SUA cu o inima artificiala pentru copii

O echipa de tineri studenti la Universitatea de Medicina...

Cristian Tudor Popescu reactioneaza dur dupa ce propagandistii si activistii AUR au acuzat-o pe retelele de socializare pe Simona Halep ca nu este „patrioata” intrucat nu a jucat in echipa nationala a Italiei, preferand sa participe in schimb la WTA 500 de la Stuttgart.

„Doua vorbe despre membrii sau simpatizantii Partidului Aurolacilor care-i reproseaza Simonei ca n-a jucat in echipa nationala impotriva Italiei, dar ca joaca la Stuttgart. Ceea ce i-ar fi umplut de fericire, deci, ar fi fost sa nu joace nici la Stuttgart. Sau macar sa piarda. Din molozul mintisoarei lor, o injura ca nu e patrioata, ca si cum meciurile eroice din Fed Cup ale Simonei impotriva Cehiei si Frantei, de pilda, n-ar fi existat. Sa le ceri sa se gandeasca la spatele si umarul ei, pe care nu i le dau ei inapoi daca se rup, ar fi de-a dreptul obscen…”, a scris CTP pentru GSP.

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari, dupa ce a invins-o, vineri seara, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 6-1, 6-4.

Halep (29 ani), numarul trei mondial, s-a impus dupa 71 de minute si va juca pentru a treia oara in semifinale la Stuttgart, dupa 2015 si 2017.

Simona Halep, a doua favorita a turneului, a predat o lectie de tenis in primul set al meciului, in care a avut 5-0 si pe care l-a castigat in doar 23 de minute. Romanca a pierdut doar trei puncte pe propriul serviciu in acest set.

Actul secund a fost mult mai echilibrat, dar Halep a avut si in acest set initiativa. Alexandrova a condus pentru prima oara cu 2-1, dupa ce Halep incepuse setul cu break, dar apoi romanca a facut trei ghemuri la rand si s-a desprins la 4-2. Alexandrova (26 ani, 34 WTA) a reusit egalarea, 4-4, dar Halep a facut un nou break si a servit pentru meci. Rusoaica a avut patru mingi de break, dar in cele din urma Simona a pus capat confruntarii, la a treia minge de meci.

Halep a avut 3 asi si 2 duble greseli, iar Alexandrova a reusit un as si a comis 5 duble greseli. Simona Halep a avut un 70% la punctele facute cu primul serviciu, fata de cele 47 de procente ale rusoaicei. Superioritatea a fost vizibila si la al doilea serviciu, 55%-41%.

Fostul lider mondial a avut 14 winners, iar Alexandrova doar 11 mingi direct castigatoare, rusoaica totalizand mai multe erori nefortate, 33-15.

Alexandrova a castigat ultimele doua partide directe, dar acum scorul este egal, 2-2. Halep s-a impus in 2019, in turul al doilea la Cincinnati, cu 3-6, 7-5, 6-5, dar rusoaica si-a luat revansa in acelasi an in turul al doilea la Beijing, cu 6-2, 6-3, iar anul acesta a invins-o pe Simona in sferturi la Gippsland Trophy (Melbourne), cu 6-2, 6-1.

Halep si-a asigurat un cec de 26.130 de euro si 185 de puncte WTA, iar in penultimul act o va intalni pe invingatoarea dintre belarusa Arina Sabalenka, a cincea favorita, si estoniana Anett Kontaveit.