AcasăStirea zileiSimona Halep a suferit cea mai dureroasa infrangere din ultimii patru ani!

Studentii ieseni au dat lovitura in SUA cu o inima artificiala pentru copii

Roboti umanoizi care „vor transforma lumea” in urmatorii doi ani

Rapiditatea cu care evolueaza lumea este uimitoare, iar de...

Toti porcii sunt pe tiktok si facebook! Se vand intre 16 si 21 de lei in viu

Pentru cei care asteapta cu nerabdare sarbatorile de iarna...

Simona Halep s-a oprit în semifinale la Toronto, după ce a fost învinsă fără drept de apel de ucraineanca Elina Svitolina. Halep nu a avut nicio șansă și a pierdut în două seturi cu scoruri identice 6-1, 6-1.

Simona Halep nu a avut absolut nicio șansă în fața Elinei Svitolina. În primul set, ucraineanca a câștigat cinci game-uri consecutive, singurul game câștigat de Halep în primul set a fost la scorul de 1-5.

Nici setul secund nu a fost mai bun pentru Halep, care s-a impus tot într-un singur game, însă diferența au făcut-o numeroasele erori neforțate ale româncei. Meciul a amintit de finala de la Roland Garros, acolo unde Halep s-a întrecut în erori neforțate și mingi oferite cadou adversarului.

Românca a făcut enorm de multe greșeli, 3 duble erori și 34 neforțate, având 9 winners. Svitolina a realizat 8 mingi direct câștigătoare, a comis 16 erori neforțate, a avut 2 ași și 3 duble greșeli. Halep a avut procentaje slabe la ambele servicii (43%-84% la primul, 35%-41% la al doilea).

Momentul slab al Simonei nu a putut fi oprit nici de antrenorul Darren Cahill, cu care s-a consultat între seturi.

Aceasta este cea mai drastică înfrângere pentru Simona Halep din ultimii 4 ani. Precedenta corecție de acest gen suferită de numărul 2 WTA a fost în 2013, la Miami, când Sara Errani a învins-o cu 6-1, 6-0.

În finală, Svitolina o va înfrunta pe daneza Caroline Wozniacki, care s-a impus cu 6-2, 6-3 în fața americancei Sloane Stephens.