15.3 C
București
sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăStirea zileiInfranta de Johanna Konta, visul Simonei Halep s-a spulberat! Locul 1 mai...

Infranta de Johanna Konta, visul Simonei Halep s-a spulberat! Locul 1 mai trebuie sa astepte!

in:

Stiri pe acelasi subiect

Simona Halep a fost infrata in aceasta seara la Wimbledon de Johanna Konta si a pierdut ocazia de a urca pe locul 1 in lume.

Halep a pierdut cu scorul general de scor 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6. Johanna Konta (favorita gazdelor) o va intalni in semifinale pe Venus Williams, conform tabloului de simplu feminin de la Wimbledon.

În circuitul WTA, Konta conducea la întâlnirile directe cu 2-0, după victoriile obținute în 2015 la Wuhan și anul acesta în sferturile de finală de la Miami, dar Halep s-a impus în meciul de FED Cup jucat la Constanța, la finalul lunii aprilie. Iar astazi statisticile au confirmat.

Simona Halep a trecut de Victoria Azarenka în optimile de finală și nu cedase niciun set la această ediția a turneului, în timp ce Konta a învins-o runda trecută pe Caroline Garcia (22 WTA), 7-6, 4-6, 6-4.