AcasăStirea zileiUEFA a realizat un documentar fabulos cu Hagi, Lucescu si Galatasaray Istanbul

UEFA a realizat un documentar fabulos cu Hagi, Lucescu si Galatasaray Istanbul

in:

Stiri pe acelasi subiect

galatasaray21Site-ul UEFA a realizat un documentar memorabil despre echipa Galatasaray Istanbul de la inceputul acestui secol, in care apar ca personaje principale Gheorghe Hagi si Mircea Lucescu.

Subiectul documentarului este senzationala victorie obtinuta de formatia turca, scor 3-2, impotriva echipei Real Madrid in meciul tur din sferturile de finala ale Ligii Campionilor, in sezonul 2000/2001.

Pentru a analiza partida jucata pe Ali Sami Yen au fost invitati doi dintre romanii care faceau parte din echipa turca in perioada respectica, Lucescu in calitate de antrenor principal, iar Hagi – de jucator si creier al formatiei de pe Bosfor.

„Galatasaray a reusit o revenire incredibila in fata celor de la Real Madrid, dupa o seara memorabila la Istanbul. Turcii au fost condusi cu 2-0 la pauza si au marcat trei goluri in repriza secunda in fata detinatoarei Ligii Campionilor”, scriu autorii articolului pe site, care citeaza si o declaratie a lui Lucescu: „a fost cea mai buna repriza din cariera mea de antrenor”.

„Galatasaray era o mare echipa” mentioneaza jurnalistii de la UEFA in comentariul despre film, „inspirata de Gheorghe Hagi” si „care a invins deja o data Real Madrid, in august, in Supercupa Europei”.

Site-ul forului continental nu uita sa precizeze ca Realul era antrenata de Vicente del Bosque si avea in componenta jucatori „unul si unul”, staruri ca Raul, Figo, Roberto Carlos sau Makelele.

In cadrul filmului, Hagi explica „perioada fantastica”, iar cei cinci ani cand a jucat acolo au fost „senzationali”, in timp ce Lucescu aminteste ca pentru el a fost o „experienta noua”, fiind in primul an din cei patru petrecuti in Turcia. Antrenorul roman a spus ca acea formatie avea „un joc spectaculos si era foarte agresiva”, adaugand apoi ca avea multi „jucatori de mare valoare” in fruntea carora se afla liderul de necontestat al acelei generatii, Hagi, dar fara a omite sa faca referire si la celalalt roman din echipa, Gheorghe Popescu.

In continuare, Lucescu a dezvaluit ceea ce s-a intamplat la pauza in vestiar, cum i-a mobilizat pe jucatori, care au dat totul in repriza secunda pentru a rasturna scorul.

Desi a obtinut o victorie de rasunet, Galatasaray a pierdut partida retur, scor 3-0, pe Santiago Bernabeu, fiind eliminata din competitie.