Victorie pentru Nadal dupa sapte luni de inactivitate

Vremea se raceste si se intorc ploile in toata tara! Vezi cum va fi vremea luni si marti!

FOTO dupa 20 de ani! Cum arata ASTAZI artistii de la Scoala Vedetelor!

Artiştii de la „Şcoala Vedetelor” s-au reunit după 20...

7 motive pentru care vrei tot timpul sa mananci

Daca ai senzatia ca niciodata nu te-ai saturat si...

nadal_2436738bTenismenul spaniol Rafael Nadal a revenit cu o victorie in competitiile de simplu, dupa mai mult de sapte luni de inactivitate, cauzata de o accidentare, invingandu-l, joi, cu scorul de 6-3, 6-2, pe argentinianul Federico Delbonis, locul 128 ATP, in turul doi al turneului de la Vina del Mar (Chile).

Inceputul de meci a fost dificil pentru Nadal, locul 5 ATP acum si principalul favorit al competitiei din Chile, iar Delbonis si-a adjudecat primele doua ghemuri. Insa spaniolul a avut apoi o serie de exceptie, castigand 10 din urmatoarele 11 ghemuri. Dupa 6-3 in primul set, Nadal a condus cu 4-0 in cel de-al doilea, apoi si-a trecut in palmares victoria in 87 de minute.

„Sunt fericit sa joc un meci de simplu dupa atat de mult timp. Imi trebuie timp pentru a-mi reveni, dar faptul ca sunt din nou pe teren este extraordinar”, a declarat fostul lider ATP, care a fost calificat direct in turul doi.

Nadal nu a mai evoluat din 28 iunie 2012, din cauza unei accidentari la genunchiul stang, suferita in cadrul turneului de la Wimbledon. El a revenit in competitii marti, cand in echipa cu argentinianul Juan Monaco a invins perechea ceha Frantisek Cermak/Lukas Dlouhy, scor 6-3, 6-2, pe tabloul de dublu.