AcasăStirea zileiPresedintele clubului Malaga sustine ca echipa sa a fost eliminata din cauza...

Presedintele clubului Malaga sustine ca echipa sa a fost eliminata din cauza rasismului

in:

Stiri pe acelasi subiect

Abdullah bin Nasser Al-ThaniPresedintele clubului Malaga, Abdullah bin Nasser Al-Thani, considera ca echipa sa a fost eliminata din Liga Campionilor din „rasism” si cere UEFA sa deschida o ancheta, dupa infrangerea suferita, scor 3-2, in meciul cu Borussia Dortmund, prin 2 goluri marcate de germani in minutele de prelungiri.

UEFA a anuntat ca studiaza afirmatiile facute de presedintele clubului Malaga, Abdullah Bin Nasser Al Thani, potrivit carora rasimul a dus la eliminarea echipei antrenate de Manuel Pellegrini din Liga Campionilor, cu referire la greseala de arbitraj de la ultimul gol inscris de Borussia Dortmund.

„(n.r. – Afirmatiile) vor fi analizate de inspectorii disciplinari ai UEFA. Vor actiona daca trebuie, depinde de ce s-a spus. Pot intelege emotiile ivite cand pierzi un meci in minutul 93 si poate spui lucruri pe care nu le gandesti in realitate”, a declarat, miercuri, secretarul general al forului european, Gianni Infantino.

Borussia Dortmund a marcat doua goluri in ultimele 70 de secunde ale prelungirilor si a reusit calificarea in semifinalele competitiei. Potrivit Malaga, ultimele doua goluri ale germanilor, inscrise de Marco Reus si Felipe Santana, au fost din ofsaid.

„Nu este fotbal, este rasism, clar. Sper ca UEFA va deschide o ancheta. Jucatorii mei au fost campioni pe teren. Sunt dezolat ca am fost eliminati astfel, din cauza nedreptatii si a rasismului”, a scris presedintele qatariot al clubului Malaga pe Twitter, informeaza AFP.

Dupa meci, antrenorul echipei spaniole, Manuel Pellegrini, l-a criticat pe arbitrul scotian Craig Thomson, insa si al doilea gol marcat de Eliseu pentru Malaga a fost din ofsaid.

„Pe final parca nu era arbitru in teren. Au fost vreo sase sau sapte lucruri nesanctionate in partea noastra de teren”, a declarat Pellegrini.

Formatia germana Borussia Dortmund s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, in urma victoriei de marti seara, scor 3-2, de pe teren propriu, in fata echipei spaniole Malaga, in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei. Pentru Borussia au marcat Lewandowski ’40, Reus ’90+1 si Felipe Santana ’90+3, iar pentru Malaga au inscris Joaquin ’25 si Eliseu ’82.