AcasăStirea zileiOltchim a fost eliminata din Liga Campionilor

Oltchim a fost eliminata din Liga Campionilor

INCENDIU DEVASTATOR la combinatul OLTCHIM din Rm. Valcea!

Un incendiu de proporții a izbucnit, marți seara, pe...

O româncă a fost aleasă CEA MAI BUNĂ JUCĂTOARE DE HANDBAL din lume!

Cristina Neagu a fost aleasă ce mai bună jucătoare...

oltchimValcencele au scapat printre degete o calificare istorica in finala Ligii Campionilor, cu toate ca au castigat meciul-retur cu Gyor.

Oltchim s-a impus cu scorul de 25-24 la Veszprem, ratand pe final, la un singur gol, accesul in ultimul act al competitiei. Campioana Romaniei, care pierduse la doua goluri diferenta la Bucuresti, a avut si sase goluri avans in repriza secunda in Ungaria, insa finalul meciului a fost de cosmar.

Cu portarita Silvia Navarro in zi de gratie, iberica avand numeroase interventii excelente in fata puternicelor jucatoare de la Gyor, si cu mult mai putine greseli facute in ofensiva, unde Oana Manea si Alexandrina Barbosa s-au luptat exemplar, Oltchim a dominat meciul timp de 55 de minute. La pauza, scorul le era favorabil romancelor (14-10).

In repriza secunda, au inceput sa curga eliminarile de doua minute impotriva Oltchimului, insa sfaturile antrenorului Jakob Vestergaard au fost mereu exacte si excelent aplicate, iar cu zece minute inainte de final, oltencele aveau sase goluri avans (23-17). Fanaticul public maghiar era foarte tacut, insa epuizarea fizica a inceput sa isi spuna cuvantul in tabara gruparii din Valcea, iar unguroaicele s-au agatat de fiecare ocazie.

Katarina Bulatovici, vedeta muntenegreana a Oltchimului a marcat pe final, insa nu a fost de ajuns, norvegianca Heidi Loke reusind sa marcheze golul decisiv pentru Gyor, cand mai erau cateva zeci de secunde de joc. Oltchim a pierdut mingea si calificarea, iar viitorul nu suna deloc promitator pentru cea mai buna echipa a Romaniei in cupele europene din ultimii ani.

„Suntem in stare de soc, nu ne vine sa credem ca am pierdut aceasta calificare. Greselile noastre le-au dus pe ele in finala”, a declarat Oana Manea, dupa duelul dramatic de la Veszprem.

Cu toate ca au facut un meci excelent in Ungaria – cel mai bun din acest an -, formatia din Ramnicu Valcea s-ar putea destrama in aceasta vara. Problemele financiare grave vor provoca plecarea celor mai bune jucatoare, care au salarii foarte mari, iar clubul nu isi permite sa le mai plateasca.