AcasăStirea zileiPrima victorie pe Arena Nationala: Romania - Andorra 4-0

Prima victorie pe Arena Nationala: Romania – Andorra 4-0

Victor Piturca retinut de DNA pentru coruptie: S-a imbogatit in pandemie!

Victor Piturca a ajuns in STARE GRAVA la spital! Vezi ce-a patit!

Aflat in Golf, unde inca antreneaza pe Al-Ittihad, Victor...

Piturca a abdicat de la Nationala si a semnat cu Al Ittihad

Fostul selectioner al nationalei Romaniei, Victor Piturca, a ajuns...

Echipa nationala a Romaniei a invins, marti seara, pe Arena Nationala, cu scorul de 4-0 (2-0), reprezentativa Andorrei, in cel de-al doilea meci sustinut in grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014. Aceasta este prima victorie a Romaniei pe Arena Nationala, dupa remizele cu Franta, Belarus si Uruguay.

Golurile partidei au fost marcat de Torje ’29, Lazar ’44, Gomes ’90 plus1 autogol si Maxim 90 plus 3. Romania a deschis scorul in minutul 29, cand dupa o actiune purtata de Tanase pe partea stanga, acesta a pasat la Costin Lazar, care a prelungit pentru Marica, acesta i-a pasat lui Torje, care a sutat din prima de la 14 metri lateral dreapta la coltul lung.

In minutul 44, Costin Lazar a inscris cu un sut de la 22 de metri. Cand toata lumea credea, dezamagita, ca acesta va fi scorul final – unul slab, tinand cont de adversara – in minutul 91, Gaman a reluat spre poarta cu o lovitura de cap o centrare venita de pe partea stanga, mingea a lovit bara, insa aceasta a ricosat din spatele portarului Gomes in poarta. Alexandru Maxim a dus scorul la 4-0, care dupa o actiune personala pe partea stanga, a sutat la coltul scurt al portii aparate de Gomes.

Jocul a fost condus de o brigada din Muntenegru, alcatuita din Pavle Radovanovici la centru, ajutat de Dragan Vujovici si Veselin Radunovici, in timp ce Jovan Kaludjerovici a fost rezerva.

Portarul Ciprian Tatarusanu a fost huiduit de catre spectatorii prezenti in stadion in momentul in care l-a inlocuit pe Bogdan Lobont. Acelasi lucru s-a intamplat si cu Tanase in minutul 80, cand a fost schimbat de Alexandru Maxim. De altfel, Tanase a fost huiduit de mai multe ori de toti suporterii prezenti la meci.

Intalnirea de marti seara a fost al 634-lea meci al nationalei (al 258-lea acasa), in care s-a inregistrat a 258-a victorie (a 161-a pe teren propriu).

In partida cu Andorra a debutat Raul Rusescu, atacant care devine astfel al 781-lea jucator din istoria nationalei.

Aflat la a treia partida pentru prima reprezentativa, Alexandru Maxim este primul jucator de la Pandurii Targu Jiu care marcheaza pentru echipa nationala.

„4-0 este un rezultat foarte bun. Maxim, Torje si Matel au facut un meci bun. Cu cateva modificari, cam asta e primul 11. Mai pot veni Mutu, Sanmartean. Daca vor juca bine, Piturca il va chema. Acest meci nu este relevant pentru a ne da seama de valoarea echipei nationale. Meciurile cu Olanda si Turcia vor fi de foc”, a declarat Dumitru Dragomir, presedintele LPF, la Digi Sport.

Intrebat ce parere are de faptul ca mijlocasul Cristian Tanase a fost fluierat de suporteri, Dragomir a raspuns: „Nicaieri in lume nu se intampla ca publicul sa se comporte asa cu un jucator al echipei nationale. Credeti ca el nu a vrut sa joace bine?”.

„Am reusit ce ne-am propus. Pana la urma s-a terminat foarte bine, scorul e confortabil, desi golul trei a venit foarte tarziu. Poate si oboseala a facut sa marcam al treilea gol tarziu, dar eu sunt multumit. La fel ca si dupa meciul cu Estonia le dau 10 plus baietilor mei. Nu am cum sa le dau alta nota. Jocul a fost bun. Ne-au interesat punctele. Avem sperante ca putem castiga si cu Turcia si Olanda”, a spus, la randul sau, antrenorul Nationalei, Victor Piturca.

Acesta a afirmat ca desi isi doreste sase puncte in meciurile cu Turcia si Olanda, s-ar multumi si cu trei.