AcasăStirea zileiSteaua ramane liderul Ligii I

Steaua ramane liderul Ligii I

in:

Stiri pe acelasi subiect

Steaua Bucuresti a invins pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), duminica seara, pe Arena Nationala din Capitala, intr-un meci din etapa a 11-a a Ligii I de fotbal, unicul gol al partidei fiind marcat de Raul Rusescu (75), din centrarea fundasului macedonean Daniel Georgievski. Steaua se mentine, astfel, lidera in Liga I, cu 3 puncte avans in fata urmatoarei clasate, Pandurii Targu Jiu.

Dupa o repriza mai modesta, Steaua a dominat categoric meciul si a ratat numeroase ocazii mari de gol, portarul Marius Felgueiras (CFR) fiind unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren. Acesta s-a opus la suturile lui Rusescu (61, 87), Pintilii (61), Georgievski (73). Szukala si Gardos au fost si ei aproape de gol (49), iar Rusescu a trimis mingea in bara (81).

Cele mai mari ocazii ale campioanei au fost ratate in finalul primei reprize, cand Georgevski a respins de doua ori de pe linia portii la mingile trimise de Gabi Muresan si Nicoara (45 plus 3), si in final, cand Tatarusanu a respins lovitura de cap a lui Piccolo (90 plus 3).

CFR l-a pierdut pe mijlocasul francez Nicolas Godemeche, accidentat la incalzire, iar Steaua pe Cristian Tanase, accidentat in min. 17 si schimbat cu Adrian Popa. Steaua are 7 victorii din 7 meciuri pe teren propriu in acest sezon. CFR a invins ultima oara pe Steaua in 2005, iar in ultimele 14 meciuri directe ”ros-albastrii” au inregistrat 6 victorii si 8 egaluri.

„Gata, am luat titlul, aduceti-ne echipe sa jucam, nu avem cu cine. Lasati-ne sa ne pregatim de Liga Campionilor. Trebuia sa fie 7-1, suntem campioni”, a declarat, la sfarsitul meciului, Gigi Becali, care a desfacut o sampanie si s-a urcat pe masina, in uralele fanilor stelisti.

Antrenorul echipei CFR Cluj, Ioan Andone, s-a aratat extrem de suparat la finalul meciului: „Asteptarile au fost mari de la acest meci, dar am facut prea multe erori individuale. Nu meritam victoria si nici macar egalul. Steaua a fost bine pregatita psihic, dar nu si fizic”.