AcasăStirea zileiSurpriza Ligii I: Pandurii Tg. Jiu, batuta de Viitorul lui Hagi

Surpriza Ligii I: Pandurii Tg. Jiu, batuta de Viitorul lui Hagi

in:

Stiri pe acelasi subiect

Formatia Pandurii Targu Jiu, ocupanta locului 2 in clasamentul Ligii I, a fost invinsa, luni, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), de echipa Viitorul Constanta, in ultimul meci al etapei a XIII-a, in care a ratat un penalti. Golurile constantenilor au fost marcate de Iancu ’26 (penalti) si Chitu ’90+2.

Iancu a deschis scorul in minutul 26, dintr-un penalti acordat de Ovidiu Hategan pentru un fault in careu al lui Mamele asupra lui Chitu. In minutul 87, portarul gazdelor, Buzbuchi, a aparat un penalti al pandurilor, executat de Maxim. Chitu a stabilit scorul final dupa o pasa de la Herea, trimitand mingea in plasa dupa ce un sut initial al sau a fost respins de portarul oaspetilor.

Partida, arbitrata de Ovidiu Hategan (central) – Zoltan Szekely, Bogdan Gheorghe (asistenti) – Dragos Istrate (rezerva), a avut multe faze de joc dure, fiind acordate nu mai putin de 8 cartonase galbene, 5 pentru gazde si 3 pentru oaspeti: Lazar ’44, Vastag ’53, Chitu ’56, Tosca ’77, Benzar ’83 / Pleasca ’21, Mamele ’26, Lemnaru ’68. La meci au asistat aproximativ de 700 de spectatori.

Dupa meci, Gheorghe Hagi a declarat ca echipa constanteana este din ce in ce mai buna si a reusit sa se impuna in fata unui adversar foarte bun, avand insa si un portar care a salvat-o.

„Ne-au dominat, Pandurii este o echipa foarte buna, am avut si sansa, dar sansa ti-o faci si singur. Jucatoriii s-au batut ca sa castige contra unui adversar foarte bun. Jucand asa, Pandurii o sa aiba multe victorii. Sunt multumit, ma bucur pentru jucatorii Viitorului. S-a vazut putin absenta lui Dica, n-am avut controlul jocului. Cred ca echipa noastra in fiecare zi este mai buna. In seara asta am avut si sansa si un portar care ne-a salvat, si baieti care au muncit mult. Campionatul e lung, nu am facut nimic, decat am scos capul in lume. Drumul e greu si avem mult de muncit”, a spus Hagi la DigiSport.