AcasăStirea zileiSteaua, prima victorie acasa cu Rapid in ultimii 10 ani

Steaua, prima victorie acasa cu Rapid in ultimii 10 ani

in:

Stiri pe acelasi subiect

Steaua Bucuresti a invins, luni seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formatia Rapid Bucuresti, in derbiul etapei a IX-a a Ligii I disputat pe Arena Nationala, printr-un gol marcat in minutul 90 plus 6, si revine pe primul loc al clasamentului. Stelistii au obtinut o victorie meritata gratie unui gol marcat la ultima faza a meciului, de Alex Bourceanu, din centrarea lui Chipciu.

Echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf a avut in acest meci doua bare, ambele prin Chipciu (65, 90 plus 3). Pentru Steaua este prima victorie pe teren propriu cu Rapid dupa o pauza de zece ani. Ultimul succes acasa al stelistilor data din 27 octombrie 2002 (2-1). Steaua a inceput mai bine meciul si a avut prima ocazie in min. 5, cand Chipciu a reluat din cadere pe langa poarta lui Pecanha. Rapid a avut o situatie foarte buna de gol in min. 21, prin Filipe Teixeira, dar acesta nu l-a putut invinge pe Tatarusanu.

Steaua a ratat deschiderea scorului in min. 22, cand Georgievski a centrat in careu, Rocha nu a ajuns la balon, iar Rusescu a reluat gresit si Pecanha a prins. Rusescu a tras din voleu peste poarta (31), iar Pecanha a salvat un gol ca si facut in min. 31, la un sut la coltul lung al lui Rocha, pe contraatac (35). La reluare, Pecanha a aparat extraordinar in min. 63, in fata lui Rusescu, dupa o gafa a lui Burca. Forcingul Stelei a continuat cu o faza prelungita de atac, la capatul careia Chipciu a tras in bara (65). Apoi, Bourceanu a tras peste poarta din afara careului (70).

Meciul s-a mai stins si ocaziile au disparut, o sansa de gol a partidei s-a consumat in prelungiri, cand Chipciu a trimis in bara transversala din lovitura libera (90 plus 3). La ultima faza de atac a meciului, Bourceanu a marcat cu un sut din interiorul careului, in minutul 96.

Jucatorii celor doua echipe au patruns pe teren purtand peste tricourile de joc altele cu mesaje de sustinere. Pe tricourile stelistilor scria ”Alaturi de Nea Imi si Helmuth”, in legatura cu problemele de sanatate cu care se confrunta fostul antrenor Emeric Ienei si fostul portar Helmuth Duckadam. Pe tricourile rapidistilor se putea citi ”Fii tare, Spartane!”, mesaj de incurajare pentru fundasul Marius Constantin, accidentat, care va sta mai multe luni in afara gazonului. La meci au asistat 42.876 de spectatori, intre care si 2.500 de fani rapidisti.

La finalul partidei, suporterii stelisti de la tribuna 0, care se aflau in zona gurii de tunel ce duce la vestiare, i-au scuipat si injurat pe jucatorii rapidisti.

„Fotbalul e cateodata nedrept, dar rar. In viata lui, cat o sa traiesc, Paszkany nu o sa mai castige campionatul. Pe final, aveam colesterol, s-a dus colesterolul, s-au curatat venele. La gol am simtit asa, o scurgere de energie din mine si in acelasi timp o incarcatura de energie, ca in filmele cu McLeod, „Nemuritorul”, acum sunt puternic ca un leu din jungla. La noi, cel mai mult – nu l-am laudat niciodata si tot timpul a fost cel mai bun – a fost Bourceanu. Face totul, dupa care a fost macedoneanul, a fost si Chipciu foarte bun. El este intre Ronaldo si Messi”, a declarat Gigi Becali la Digi Sport.

Becali a mentionat ca a avut emotii atunci cand arbitrul de rezerva a aratat cinci minute de prelungire. „Ce a mai dat cinci minute, de ce? Imi era teama de un ghinion. In minutul 80-85 te gandesti numai la ghinion, pentru ca am avut doua bare, a ratat Rusescu, a ratat Szukala, a ratat toata echipa. Erau nauciti, nu mai stiau pe ce lume traiesc. Mi-e mila de el (n.r. – George Copos), sa fie batjocorit. Si mi-era frica, i-am vazut pe suporteri cu tricoul cu crucea pe piept, am luat si eu o cruce mare si o tin la gat ca episcopii”, a mai spus finantatorul stelist.